Havale ve EFT nedir?

 Havale ve EFT nedir?
Okunuyor Havale ve EFT nedir?

Bu yazımızda sizlere havaleeft nedir ve nasıl kullanılır bundan bahsedeceğiz.Bir bankacılık terimlerinden olan havale ve eft para göndereceğiniz zaman karşımıza çıkan iki seçenektir…

Havale nedir?

Aynı bankada ki başka birine para göndermeye havale denir.Yani sizin banka hesabınız garanti bankası ise ,göndereceğiniz kişininde bankası garanti bankası ise bu işleme havale denir.Havale 7/24 her zaman gönderilebilir ve hesaba daha hızlı aktarılır para.

Eft nedir?

Eft ise farklı bankalar arası işleme denir.Siz garanti bankanızdan vakıf bank hesabı olan arkadaşınıza para göndereceğiniz zaman bu işleme eft denir. Eft işlemini sadece hafta içleri ve 9 ile 17 arasında yapılmaktadır.

Aralarında ki farklar ise , havalede aynı banka,eft işleminde ise farklı bankalar olarak diyebiliriz.Havale her zaman yapılabilecek bir işlem iken eft sadece hafta içleri belirli saatlerde olmakta.Havale ve eft işlemi yaparken banka bir miktar para keser,bu bankadan bankaya farklılık göstermektedir.Genelikle eft işleminin ücreti daha fazladır.

İnternet üzerinden yapacağınız zaman işlem ücreti daha az almakta fakat atm ve bankada ödeyeceğinizde havale eft ücreti daha fazladır.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın