e-ticarette fahiş fiyat periyodu kapanıyor!

 e-ticarette fahiş fiyat periyodu kapanıyor!
Okunuyor e-ticarette fahiş fiyat periyodu kapanıyor!

Ticaret Bakanlığı’nın ‘Elektronik Ticarette Itimat Damgası Hakkında Bildiri’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’i bugün prestijiyle Resmi Gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe girdi.

e-ticarette fahiş fiyat devri kapanıyor!

Buna nazaran, kelam konusu hizmet sağlayıcılar, Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’a yeni eklenen “Fahiş fiyat artışı, stokçuluk ve Haksız Fiyat Kıymetlendirme Kurulu”na ait husus ve bu hususa dayanılarak hazırlanan ikincil düzenlemeler ile elektronik ticaret ortamında satışı yasak olan ya da koşula bağlanan eserlere ait düzenleme ve idari kararlara uygun süreçler tasarlayacak.

Kanundaki kelam konusu unsur, bir mal yahut hizmetin satış fiyatında fahiş artış yapılmasını ve tüketicinin mallara ulaşmasını engelleyici faaliyetlerde bulunulmasını yasaklıyor.

Bilindiği üzere bilhassa koronavirüsün birinci yayıldığı devirlerde kimi eserlerde fahiş fiyat artışları oluşmuştu. Bunlarla ilgili şikayetler sonucunda da birçok firmaya ceza kesilmişti. Yapılan düzenleme ile bu tip durumların önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın