Dünya Tarihinin İlk Buluşları

 Dünya Tarihinin İlk Buluşları
Okunuyor Dünya Tarihinin İlk Buluşları

1. TARİHTE ÇEKİLEN İLK FOTOĞRAF

Tarihte İlk fotoğraf Joseph Nicéphore Niépce tarafından 1826 yılında çekilmişti. Niepce’nin evinin penceresinden çektiği fotoğrafın pozlaması 8 saat sürmüş.

Çekilen ilk fotoğrafın düzenlenmiş hali

2. İLK UÇAN İNSAN – HEZARFEN AHMET ÇELEBİ

Hezarfen Ahmed Çelebi insanın uçabilmesinin mümkün olduğunu kanıtlamaya çalışıyordu. Bu amaç ile yola çıkan ama denemeleri ölümle sonuçlanan Türk bilgini İsmail Cevheri’yi örnek aldı. Eksiklerin ve hataların neler olabileceği üzerine çalışmalar yaptı. Ayrıca kuşlarla ilgili bilimsel incelemelerde bulundu. Başlangıç noktası olarak Galata Kulesi‘ni seçti. Kulenin tepesinden kuş misali kanatlarını hareket ettirerek süzülmeye başladı ve son durağı olan Üsküdar’ın Doğancılar semtine inmeyi başardı.


3. DÜNYADAKİ İLK TRAFİK LAMBASI

1868 yılında Londra‘da kullanılan ilk trafik lambası, kırmızı ve yeşil ışıklıydı. Motorlu taşıtların icat edilmediği o dönemde, at arabalarının yoğun olduğu caddelerde trafik düzenlemesi için kullanılıyordu.


4. İLK GÖZLÜK

1280 yılında Armati adında İtalyan bir fizikçi tarafından icat edilen gözlük bir çift dışbükey mercekten oluşuyordu ve cisimleri büyüterek kolay görünmelerini sağlıyordu. Gözlüğün icadından 450 yıl sonra , 1730’da Edward Scarlett sabit gözlük sapını yaptı.


5. İLK BİLGİSAYAR

ENIAC olarak adlandırılan ilk bilgisayar, 1945 yılında yapılmıştır. 167 karelik alan kaplayan bu bilgisayar, 30 ton ağırlığındaydı. ABD ordusu için geliştirilen bilgisayar, top atışı hesaplamaları için kullanılıyordu.


6. İLK ÇAMAŞIR MAKİNESİ

İlk çamaşır makinesi 1908’de Alva John Fisher tarafından icat edildi. Makinenin içine yatay olarak yerleştirilmiş metal tambura kirli çamaşırlar konuluyordu. Tambur, elektrik yardımıyla döndürülüyor ve hareket sırasında çamaşırlar sürekli suyla temas ederek temizlenmiş oluyordu.


7. İLK CEP TELEFONU

İlk cep telefonu Motorola‘nın mühendislerinden olan Martin Cooper tarafından 1973 yılında geliştirildi. 1 kilogram ağırlığa sahip Motorola DynaTAC, 3.500 dolara mal olmuş ve 35 dakika konuşma süresi vadediyordu.


8. DÜNYANIN İLK BİLGİSAYAR OYUNU

Dünyanın ilk bilgisayar oyunu 1981 yılında Bill Gates ve Neil Konzen tarafından yazılan Donkey.bas adlı oyundur. Donkey.bas günümüz yarış oyunlarının mimarisinde öncü olmuştur. Oyun içerisinde 4 farklı renk kullanılmaktaydı.

Bill Gates, oyunu geliştirme sürecini 2001 yılındaki bir konuşmada şu şekilde anlattı: 

“Ufak bir odada, yöneticim Neil Kozen ile birlikte bir IBM bilgisayarın karşısındaydık. Kapıları kilitledik ve sabaha 4’e kadar çalıştık. Microsoft Basic yazılımı ile neler yapılabileceğini göstermek için Donkey.bas’ı oluşturduk.”


9. İLK TEKERLEK

Bilinen en eski tekerlek, birbirine tahta mıhlarla iliştirilmiş yan yana üç kalasın yontularak yuvarlaklaştırılması yöntemiyle üretilmiştir. Tekerlek ile ilgili en eski kayıt ise, MÖ 3.500 yıllarına ait, tekerlekli bir kızağı resmeden Sümer (Uruk) piktogramıdır.


10. İLK DİŞ FIRÇASI

Bugünün diş fırçasını andıran ilk diş fırçası, 1498 yılında Çin‘de yapıldı. Sibirya ve Çin’in soğuk iklimlerinde yaşayan domuzların boyunlarının arkalarından koparılmış kıllar, bambu veya kemikten saplara bağlanırdı. Doğu’dan gelen tacirler, bu fırçaları Avrupalılara takdim etti ancak onlar domuz kıllarını çok sert buldu. O dönem dişlerini fırçalayan Avrupalılar daha yumuşakat kılı fırçaları tercih etmekteydi. Ancak o dönemde çoğu insan yemekten sonra dişlerini sert bir kuş tüyüyle temizler, pirinç ya da gümüş kürdanlar kullanırlardı. Bu durum, 1938’de ilk naylon kıllı diş fırçası bulunana kadar sürdü.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın