Dönüşüm Hunisi Nedir?

 Dönüşüm Hunisi Nedir?
Okunuyor Dönüşüm Hunisi Nedir?

Dönüşüm Hunisi kavramı, son yıllarda internet kullanıcıları ve web siteleri üzerinden satış yapan firmalar tarafından oldukça popüler bir terimdir.

Dönüşüm Hunisi, web sitenizde yaptığınız satışların dönüşüm açısından optimizasyonunu ifade eden bir kavramdır. Kullanıcıların web sitelerinde gerçekleştirdikleri belli adımlar vardır. Örneğin; e-ticaret yapılan bir web sitesinde kullanıcı öncelikle siteye giriş yapmaktadır. Ardından aradığı içerik veya ürün hakkında kategoriler arasında gezinmekte, istediği ürünü bulmakta, sepetine ekleyip ürün ödemesini yaptıktan sonra sayfadan ayrılmaktadır.

Başka bir örnek verecek olursak; haber okumak isteyen bir kullanıcı, öncelikle haber sitesine girmekte, ilgisini çeken kategoriler arasında gezinmekte, ilgili haber başlıklarına tıkladıktan sonra haberi görüntülemektedir. Haberi okuyan kullanıcının haber hakkında yorum yapması beklenir. Daha sonra siteden çıkış yapar. Bu iki örnekte de görüldüğü gibi web sitelerinde kullanıcılar belirli adımlar doğrultusunda işlem gerçekleştirip siteden ayrılırlar.

Dönüşüm Hunisi Neden Önemlidir?

Dönüşüm Hunisi, web sitesi sahiplerinin kullanıcı adımlarını takip etmesine olanak verir. Kullanıcıların hangi adımlarda siteden ayrıldıklarını, ne kadar kullanıcının hangi adımı tamamlayıp bir sonraki kısma geçtiğinin oranlarını gösterir.

Her adımda kullanıcı sayısı azaldığı için kullanıcı sayısını gösteren bu görsel model ters huni şeklini oluşturmaktadır. Adı da bu sebeple Dönüşüm Hunisidir.

Dönüşüm Hunisinde web sitesi sahibi isterse her adımı tek tek incelemekte, isterse genel oranları görebilmektedir. Yani Dönüşüm Hunisinin doğru optimizasyonuyla web sitesi sahibinin gelirini arttırması mümkündür. Buradaki en can alıcı nokta ise Dönüşüm Hunisinin çok dikkatli bir şekilde oluşturulması, dönüşüm hedefinin iyi belirlenmesi ve teknik sorunlara en hızlı şekilde müdahale edilebilmesidir. Çünkü herhangi bir adımda sitenizden ayrılan kullanıcı oranı yüksekse bu durum, bahsi geçen adımda bir sorun olduğuna işaret eder. Burada yapılacak optimizasyon, gelir arttırmak için önem taşımaktadır.

Dönüşüm Hunisinin Web Siteniz İçin Önemi Nedir?

Dönüşüm hunisinin en büyük önemi yukarıda da bahsedildiği gibi doğru optimizasyonla maksimum gelir elde etmenizi sağlamasıdır. Bunun yanında Dönüşüm Hunisi kullanıcıların işlem yapma sürelerini kısaltır ve böylece sayfadan uzun işlemler sonucu çıkan kullanıcıların oranı azalır. Dönüşüm Hunisi hangi adımda teknik sorunlar yaşandığını net olarak görmenize olanak sağlar. Web sitenizdeki hangi adımı optimize etmeniz gerektiği konusunda size yol gösterir. Son olarak Dönüşüm Hunisi genel olarak kullanıcıların hangi adımda siteden çıkış yaptığını belirleyerek A/B testlerinin yapılmasını mümkün kılar.

Dönüşüm Hunisi Nasıl Oluşturulur?

-Google Analytics tarafından size sağlanabilen bir hizmet olduğundan öncelikle Google Analytics hesabınızı oluşturmalısınız.

-Özel Dönüşüm Hunisi ayarları ‘Özel Raporlar’ içinde bir sekme olarak yer almaktadır.

-Hesabınızda oturum açınız.

-‘Görünüm’ kısmına gidiniz.

-‘Raporlar’ başlığını açınız.

-‘Özelleştirme’ ve ardından ‘Yeni Özel Rapor’ başlığına tıklayınız.

-‘Dönüşüm Hunisi seçeneğini seçiniz.

-Artık Dönüşüm Hunisini özel olarak oluşturabilirsiniz.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın