Arkas Lojistik, dijital dönüşümü Microsoft ile gerçekleştiriyor

 Arkas Lojistik, dijital dönüşümü Microsoft ile gerçekleştiriyor
Okunuyor Arkas Lojistik, dijital dönüşümü Microsoft ile gerçekleştiriyor

Arkas Lojistik, tedarikçilerinden ve müşterilerinden kuruma iletilen faturaların sistem giriş süreçlerini hızlandırmak, ilgili süreci tek merkezde toplayıp takibini yapmak ve insan yanılgısını en aza indirmek maksadıyla Azure Form Recognizer tahlilini kullandı.

23 ülkede faaliyet gösteren, Türkiye’nin öncü kurumlarından Arkas Holding’in ana iş kollarından lojistik bölümünde “komple lojistik” hizmetleriyle öne çıkan Arkas Lojistik; 1500’e yakın çalışanıyla deniz, hava, kara, demiryolu kombine taşımaları, açık yük ve proje taşımaları, forwarding ve depo hizmetleri sunuyor. Türkiye’nin dışında Rusya, Ukrayna, Gürcistan, Kazakistan, Azerbaycan, Çin ve Yunanistan’da da faaliyet gösteren şirket, süratli, muteber ve kaliteli lojistik hizmeti sağlayan küresel bir lojistik şirketi olma vizyonuyla dijitalleşme yatırımlarını sürdürüyor.

Arkas Lojistik, tedarikçilerinden ve müşterilerinden kuruma iletilen faturaların sistem giriş süreçlerini hızlandırmak, ilgili süreci tek merkezde toplayıp takibini yapmak ve insan yanılgısını en aza indirmek maksadıyla Arkas Holding çatısı altında faaliyet gösteren Bimar Bilgi Süreç ile ortak bir proje gerçekleştirdi. Arkas kümesindeki şirketlere bilgi teknolojileri bahislerinde tahliller sunan, dalında öncü teknoloji firması Bimar Bilgi Süreç ile kelam konusu gereksinimlerin nasıl giderilebileceğini araştıran Arkas Lojistik, Microsoft tahlillerini kullanmaya karar verdi. Tüm sunucularını ve data merkezini 2019 yılında büsbütün Microsoft Azure’a taşıyarak Türkiye’nin kurumsal çapta en kapsamlı bulut dönüşüm projesine imza atan Arkas Holding’e bağlı Arkas Lojistik, mevcut Azure entegrasyonu sayesinde ek lisans maliyeti gerekmeden kısa müddette Azure Form Recognizer uygulamasını muhasebe operasyonlarına entegre etti.

Bu doğrultuda Azure Form Recognizer kullanmaya başlayan şirket, Microsoft’un Cognitive Service’leri dâhilindeki görsel sınıflandırma ve otomatik form doldurma prosedürlerinden güç alan tahlil sayesinde dijital dönüşüm seyahatinde inançlı adımlarla ilerledi. Arkas Lojistik, bu atılımla finansal iş süreçlerini de dijitalleştirerek sürat kazandı.

Arkas Lojistik Bilgi Sistemleri ve Dijital Dönüşüm Koordinatörü Volkan Karaboğa, geçiş sürecini şöyle anlattı: “Yoğun operasyon akışımız içinde ayda binlerce fatura kaydı yapıyoruz ve bunların bir kısmı elektronik fatura değil. Bu nedenle süreçlerin büyük bir kısmı manuel olarak yapılıyor. Basılı faturaların muhasebe unvanların yanlış yazımı, fiyat, para ünitesi, matrah, KDV üzere yanılgılarla karşılaşılabiliyor.. Bunları engellemek ve fizikî faturaların da sisteme transfer sürecini kendimize özel hazırladığımız ve geliştirdiğimiz yazılım tahlillerimiz olan FOT ve LOOP uygulamalarımız üzerinden yönetip süreçlerimizi hızlandırmak istedik. Bir yandan da tek bir merkezden denetim edilmesini ve onayların izlenebilir olmasını hedefledik.”

Dijitalleşerek hem vakitten hem iş yükünden tasarrufa devam

Bilgilerin daha süratli ve yanlışsız olarak sisteme girilmesini sağladıklarını belirten Karaboğa, “Arkas ve Microsoft takımı tek bir kadro üzere büyük bir ahenkle çalıştı. Bunun yanında bilhassa ön hizmet bedelinin olmayışı, maliyet avantajı ve Microsoft garantisinde bir hizmet olması, Azure Form Recognizer tahlilini tercih etmemizde tesirli oldu. Sistem kolay kolay ve süratle kurulduktan sonra manuel olarak metin girişi ve buna bağlı yanlışlar büsbütün ortadan kalktı. Hem vakitten hem de iş yükünden tasarruf ettik. Kullandığımız öbür platformlarla da uyumlu çalışmasını sağladık. Muhasebe alanında büyük eforlar sarf ettiğimiz ve uzun vakitler harcadığımız bir alanı dijitalleştirdik. Bu sayede başka finansal işlerimize daha aktif odaklanıyoruz” dedi.

Arkas Holdng’in öteki şirketleri de Azure tahlillerinden faydalanacak

Arkas Lojistik, fizikî tüm fatura süreçlerini sistemle entegre etmenin yanında, sonraki süreçte de fatura dışındaki muhasebe süreçlerinde Azure Form Recognizer’dan faydalanmayı hedefliyor. Bu süreçlerin ortasında avans masraf idaresi, sigorta ve poliçe idaresi ve buna misal öteki evrakların sistem üzerinden yönetilmesi bulunuyor.

Arkas Lojistik’ten sonra, başta Arkas Denizcilik tarafı olmak üzere, holdingin başka şirketlerine de misal sistemlerin getirilmesi üzerinde çalışılıyor.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın